Królowa Przepona

Kiedy „zaprzyjaźniłem się” z przeponą, w mojej głowie zaczęła kotłować się myśl, dlaczego mówi się o niej tak mało?!

I chociaż wielu specjalistów (m.in., osteopaci_osteopatki, trenerzy wokalni_trenerki wokalne, logopedzi_logopedki) dotyka w swoich praktykach tematu tego mięśnia, to nadal mam wrażenie, że jest to zdecydowanie za mało, ponieważ przepona to królowa mięśni i jej prawidłowe funkcjonowanie będzie determinowało funkcjonowanie całego ciała.

Mówi się, że przepona jest głównym mięśniem oddechowym i wspomaga wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Znajduje się pomiędzy klatką piersiową a jamą brzucha, przez co przechodzi przez nią wiele istotnych struktur anatomicznych (przełyk, żyła główna dolna, aorta) oraz nerwowych (nerw błędny). Dzięki pracy przepony można stymulować nerw błędny, co jest bardzo istotne w kontekście funkcjonowania całego organizmu, ale o tym ciekawym nerwie opowiem w innym wpisie. Dzięki więzadłom przepona jest w ścisłym kontakcie z osierdziem i opłucną oraz wątrobą, żołądkiem, śledzioną i fragmentami jelit. Łatwo się domyślić, że może ona wpływać na funkcjonowanie właśnie tych narządów. Należy wspomnieć również o zsynchronizowanej pracy przepony i mięśni dna miednicy, co pozwala na reagowanie na zmiany ciśnienia w jamie brzusznej i zapewnia stabilizację postawy. 

Poza najistotniejszą funkcją przepony, czyli odpowiadaniu za proces oddychania, odgrywa ona również istotną rolę w funkcjonowaniu układu krwionośnego i limfatycznego, a także bierze udział w połykaniu czy wymiotowaniu.

Ma  bardzo istotny wpływ na wszystkie dysfunkcje związane z procesem trawienia (uczucie zgagi czy refluksu) w związku z tym, że przełyk bezpośrednio przez nią przechodzi. Wpływa na ruchomość narządów wewnętrznych i wspomaga leczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit. 

Ruchy przepony mogą wpływać na ruchy serca, a brak prawidłowej pracy tego mięśnia może zmniejszać kurczliwość serca i krążenie krwi w organizmie. 

O funkcjonowaniu przepony napisano już wiele, a istotność samego mięśnia dotyka wielu dziedzin medycznych. Jednak niezaprzeczalnym faktem jest to, że jej prawidłowa praca jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. 

O tym jak pracować przeponą dowiesz się u swojego trenera oddechu.

Źródła:

 „Sieć oddechowa”. Wielofunkcyjna rola przepony – przegląd piśmiennictwa, J.Kocjan, M.Adamek, B.Gzik-Zroska, D.Czyżewski,M.Rydel,2017

“Przepona – Królowa wszystkich mięśni”  – Maciej Szyszka, 2022