Przyjaźń z CO2

Podstawowym celem oddychania jest wymiana gazowa – wdychamy tlen i wydychamy dwutlenek węgla. Tlen przedostaje się z płuc do krwi, gdzie łączy się z cząsteczkami hemoglobiny i jest transportowany przez naczynia krwionośne. Serce pompuje natlenioną krew i rozprowadza ją po całym organizmie, aby dostarczyć ją do komórek i wytworzyć energię. Czy to takie proste?

Dwutlenek węgla (CO2) jest produktem końcowym utleniania tłuszczów i węglowodanów. Jest transportowany z powrotem do płuc i wydychany. Jednak dla zachowania zdrowia musimy zadbać o to, aby poziom CO2 w naszym organizmie był na odpowiednim poziomie. Znaczenie obecności dwutlenku węgla w organizmie zostało odkryte przez zdobywcę Nagrody Nobla Christiana Bohra w 1904 r. Zwrócił on uwagę na to, że CO2 wpływa na uwalnianie tlenu z krwi do tkanek i narządów. Nazywamy to efektem Bohra. Kiedy w płucach i krwi tętniczej istnieje prawidłowe ciśnienie CO2, PH zmniejsza się i tlen jest łatwiej uwalniany z hemoglobiny. Jeśli natomiast poziom CO2 jest za niski, wiązanie tlenu i hemoglobiny jest dużo mocniejsze i mniej tlenu uwalnia się do tkanek. Jeśli oddychamy nadmiernie, hiperwentylujemy, tracimy zbyt dużo tego ważnego gazu. 

Kolejną funkcją dwutlenku węgla jest rozluźnianie mięśni gładkich, które otaczają drogi oddechowe, tętnice i naczynia włosowate, co pozwala na swobodny oddech i przepływ krwi. Zwężenie dróg oddechowych i naczyń krwionośnych w wyniku hiperwentylacji (nadmiernego oddychania) może ograniczyć dopływ tlenu do mózgu nawet o 50%. Dlatego tak wiele osób obecnie czuje przewlekłe zmęczenie i trudności w koncentracji.

Na pewno odczuwałeś_aś kiedyś zawroty głowy podczas intensywnej pracy oddechem. Przyczyną była właśnie nadmierna utrata CO2, czyli zwężenie naczyń krwionośnych oraz utrudnione uwalnianie tlenu do komórek. 

Podsumowując,im większą ilością powietrza oddychamy, tym mniej tlenu dociera do komórek ciała. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. 

Twój trener oddechu wskaże Ci ćwiczenia, które pomogą Ci oddychać tak, aby być zdrowym_zdrową.

źródła:

“Zamknij usta” Patrick McKeown, 2019

“Jak oddychać, aby być zdrowym” Patrick McKeown, 2015