Wsparcie nr 2- powolne oddychanie

Jak wspierać swoje zdrowie, samopoczucie i dobrostan za pomocą oddechu?

Żyjemy w świecie, w którym wszystko dzieje się w mgnieniu oka. Czasami czujemy się zagubieni, zestresowani i przytłoczeni natłokiem obowiązków, ale czy wiecie, że jedno proste działanie może pomóc nam w odzyskaniu równowagi i spokoju? To właśnie powolne oddychanie. Zapraszam do przeczytania.

Jak to działa? (W skrócie i obrazowo :D)

Powolne oddychanie aktywuje nerw błędny (najdłuższy nerw, który zaczyna się w mózgu i przechodzi przez wszystkie główne narządy). Kiedy nerw błędny jest stymulowany, uwalania acetylocholinę. Substancja ta powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie tętnicze krwi i jednocześnie zmniejsza częstość akcji serca. Powoduje także skurcze mięśni gładkich: oskrzeli, jelit (pobudza ich perystaltykę) oraz pęcherza moczowego.
Kiedy serce zwalnia, organizm wysyła do mózgu sygnał, że jest bezpieczny i włącza reakcję pozwalającą na trawienie i odpoczynek (ang. rest and digest) zamiast reakcji walki i ucieczki.

Nie polega to tylko na chwilowym przełączeniu, ponieważ z biegiem czasu twoje ciało rozwinie lepszy tonus nerwu błędnego i zwiększy rezyliencję poprzez zmienność rytmu serca, czyli HRV (przeczytaj post o HRV).

Co to znaczy powolne oddychanie?
W stanie spoczynku chcielibyśmy oddychać z częstotliwością 12-20 oddechów na minutę. Podczas ćwiczeń dochodzimy do 6 oddechów na minutę, co przynosi wiele korzyści, m.in. lepsza wydajność oddechowa, większe dotlenienie, zmniejszenie chemowrażliwości na CO2, zwiększenie tonusu nerwu błędnego i podwyższenie Pauzy Kontrolnej.

Powolne oddychanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pomaga w redukcji stresu, zwiększa naszą koncentrację i poprawia jakość snu.

Jak działa powolne oddychanie? Możesz to sprawdzić podczas nagranej przeze mnie praktyki oddechowej – 7 – minutowa regeneracja.