Czy zastanawiałeś_aś się kiedyś, gdzie znajduje się Twój język kiedy nic nie mówisz i nie jesz? Zanim przeczytasz dalej, spróbuj teraz poczuć, gdzie jest Twój język i czego dotyka.
Prawidłowa pozycja spoczynkowa to język umieszczony na podniebieniu, a dokładniej – czubek języka znajdujący się za szyjkami zębów siecznych górnych w okolicy brodawki przysiecznej, przy czym dalsza część języka jest lekko ”przyklejona” do podniebienia. Język jest szeroki i wytwarza delikatne podciśnienie.
Zarówno w dzień, jak i w nocy kiedy nic nie mówimy i nie jemy, język zawsze powinien znajdować się na podniebieniu. Odnosi się to tak do dorosłych, jak i do dzieci. Jeśli nie jesteś pewien_pewna, czy prawidłowo trzymasz język, umów się na konsultację do logopedy_logopedki.
O wpływie pozycji spoczynkowej na funkcjonowanie ciała można pisać całe rozprawy naukowe , ja pokrótce chciałbym przekonać Cię, że warto zainteresować się tym tematem szczególnie w kontekście dysfunkcji oddechowych, przebytego lub planowanego leczenia ortodontycznego lub nieprawidłowości artykulacyjnych.
Mięśnie zewnętrzne języka są bezpośrednio połączone z podstawą czaszki, żuchwą, kością gnykową (znajdującą się przestrzeni gardła), dlatego ustawienie języka jest tak istotne.
Nieprawidłowe ułożenie języka może powodować nieprawidłowy tor oddechowy, usta będą się delikatnie rozchylać, głowa wysunie się do przodu, ponieważ będzie szukała łatwiejszych możliwości oddechowych. W niektórych miejscach powstaną zbyt duże napięcia, a to bezpośrednio wpłynie na postawę ciała i utratę równowagi, co w konsekwencji może doprowadzić, np. do bólów głowy, szyi, pleców. Jesteśmy całością i dysharmonia w jednym obszarze będzie z pewnością wpływała na pozostałe struktury w naszym ciele.
Nieprawidłowa pozycja języka u dziecka będzie wpływa na kształtowanie się twarzoczaszki i może doprowadzić do wad zgryzu.
Utrzymywanie języka w złym miejscu może być ściśle powiązane z nieprawidłowymi funkcjami narządu żucia (odgryzanie, żucie, połykanie) oraz występowaniem wad wymowy u dzieci i dorosłych.
Jeśli masz trudność z utrzymaniem języka na podniebieniu, skontaktuj się z logopedą_logopedką.
Źródła:
D. Pluta – Wojciechowska “Zaburzenia czynności prymarnych i artykulacji”, 2022
https://mamaortodonta.pl/czego-nie-wiecie-o-jezyku/, 24.01.2023